Bergsala AB fyller 50 år

"En pigg 50-åring."

Bland alla jubilarer i år har vi i Sverige en extra stor inom videospelskategorin, nämligen Bergsala AB. Företaget grundades, som många av våra läsare har full koll på, av Owe Bergsten, Pierre Sandsten och Lars-Göran Larsson. Detta var alltså våren 1976, och knappa fem år senare kom spelen in i bilden. Det var när Owe fick spela Game & Watch-spelet Fire, köpt i en fotobutik under en affärsresa till Singapore, som saker och ting började klicka. Och resten, det är en historia som gett upphov till många återberättelser genom åren, från flertalet svenska dagstidningar till IGN.

Hur viktigt Bergsala AB varit för videospel och synen på dem i Sverige går inte att överskatta. Men det går verkligen att uppskatta – så in i Norden (hihi). Det är tack vare dem vi fick spel som Mr. Gimmick och Shadowrun (på svenska dessutom!) långt innan digitaliseringsåldern tog vid på allvar. Även om Bergsala:s roll inte är lika avgörande i dag som det var där och då, för 45 år sedan, är vi många som ser de där åtta bokstäverna i ett ljuvligt 8-bitsskimmer av nostalgi.

Och hur mår Bergsala AB efter sina 50 år i svängen? Som en ovanligt pigg 50-åring, säger Owe Bergsten själv.

0 Delningar

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte att synas. Obligatoriska fält är märkta med *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En glad skånepåg bosatt i huvudstaden med ett särskilt intresse för språk. Talar bland annat japanska och tyska flytande (melass är också flytande). De första spelminnena är trånandes bakom storasyster framför Mega Man 2, Wrecking Crew och Super Mario Bros. Första gången som hållare av handkontrollen var det Zelda 2: Adventure of Link som spelades – än idag kvar i backloggen.

Glömt lösenord

Ange ditt användarnamn eller din e-postadress. Du kommer att få en länk för att återskapa ditt lösenord via e-post.