Actionsubgenren ”Heist-spel” har kanske sitt främsta flaggskepp i Payday 2, från vilket en del av utvecklarna ligger bakom även Den of Wolves. Studion är svenska 10 Chambers som också själva står för utgivningen.
Den of Wolves presenterades under helgens PC Gaming Show (ni vet, den där tvåtimmarssändningen som brukar gå mitt i natten – dock inte i år). Förutom trailern i sidhuvudet fick vi en presentation från flera av ledpersonerna på 10 chambers, så som Ulf Andersson, Simon Viklund och Anders Svärd. Utvecklarnas kommentarer är väl värd att titta på i sin helhet för intressenter och finns här in under med korrekt tidsangivelse (42:15 om den skulle kärva).
Släppdatum för Den of Wolves är inte fastställt, och än så länge är spelet bara bekräftat för PC. Mer information lär dyka upp i sinom tid.