Rockstar bekräftar försening för GTA 6: ”Vi behöver mer tid”

Det dröjer längre än väntat innan vi får återvända till Vice City. Rockstar Games har bekräftat att Grand Theft Auto VI inte kommer under våren 2025 som tidigare sagts, utan i stället flyttas till den 19 november 2026. Beskedet kom tillsammans med ett uttalande om att utvecklarna behöver mer tid för att leverera den kvalitet som spelarna förväntar sig.

Att GTA 6 försenas är kanske inte helt oväntat. Spelets omfattning beskrivs som enorm, och förväntningarna på uppföljaren till ett av världens mest framgångsrika spel är skyhöga. Rockstar uppger att den extra tiden ska användas till att finslipa spelet, förbättra tekniken och säkerställa att lanseringen blir så stabil som möjligt.

Enligt uppgifter har utvecklingen gått in i sitt mest intensiva skede, och studion har dessutom dragit tillbaka möjligheten till distansarbete för delar av personalen. Beslutet motiveras med att samarbetet mellan teamen fungerar bäst på plats när projektet närmar sig målgång. Det är också känt att GTA 6 har haft en lång och krävande produktion, vilket gör det förståeligt att Rockstar vill undvika ett misslyckande vid lanseringen.

Förseningen har dock fått konsekvenser även utanför spelvärlden. Take-Two Interactive, Rockstars moderbolag, såg en tydlig nedgång i aktievärdet efter beskedet. Samtidigt menar analytiker att beslutet sannolikt kommer löna sig i längden, eftersom en stark och stabil lansering kan ge rekordförsäljning likt den GTA V uppnådde.

För oss spelare betyder det helt enkelt att väntan blir längre, men också att chansen ökar att Grand Theft Auto VI verkligen lever upp till sitt arv. Och med tanke på hur högt ribban ligger efter tolv år med GTA V är det kanske värt att vänta lite till.

0 Delningar

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte att synas. Obligatoriska fält är märkta med *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Spel är ett kall och en passion. Inget är mer avkopplande från livet som småbarnsfar som ett riktigt förtrollande spel. En tur i flygsimulatorn eller ett riktigt bra rollspel är mina självklara förstaval.

Glömt lösenord

Ange ditt användarnamn eller din e-postadress. Du kommer att få en länk för att återskapa ditt lösenord via e-post.