Xbox firar 25 med en stor speluppvisning 7 juni

För egen del bänkar jag mig gärna med en drink i propert tema.

I år är det 25 år sedan Microsoft äntrade konsolspelsmarknaden med sin Xbox. Det firar man med en Xbox Games Showcase-sändning som går av stapeln söndagen den 7 juni klockan 19.00 svensk tid. Sändningen blir en uppvisning i kommande spel från såväl studior under såväl som utanför Microsofts paraply.

Xbox Games Showcase följs åt av en annan sändning: Gears of War: E-Day. För denna står The Coalition Studio, som kommer visa upp någon typ av material kring Emergence Day.

Sommarglädje

Här har Microsoft verkligen en bra chans att övertyga publiken om sin hängivenhet till gaming, efter senaste tidens minst sagt tveksamma utveckling. Har jag någon som helst förhoppning om dety själv? Inte rent realistiskt sett. Kommer jag ändå sitta bänkad? Absolut. Det är en söndag kväll mitt i början av sommaren, dagen efter vår självaste nationaldag. Det här kan bli bra.

Gears of War är ett ypperligt ställe att slutföra en gamingcentrerad sändning på. Franchisen är i princip synonymt med Xbox och var en stor del av identiteten och lockbetet för många av oss som sneglade åt Xbox 360 som ett gångbart alternativ under den konsolgenerationen.

Men det betyder ingenting om den inte föregås av något mer – frågan är vad. Låt oss spåna! Vad står på era önskelistor? Kommer Project Helix, nästa generations Xbox, att officiellt avtäckas i detalj? Vill vi ens det, med tanke på hur nuvarande konsoler slåss om tillgång på konsumenter såväl som komponenter, samtidigt som ingen av dem tycks ha någon identitet (en ”het tagning” och ett ämne för en annan dag, egentligen).

Microsoft har absorberat sådana sjuka mängder studior de senaste åren. Jag skulle vara ytterst nöjd om ens ett axplock av dem fick presentera sina passionsprojekt under detta Xbox Games Showcase. Jag vill se den typen av projekt som bara kunde realiseras genom att bli uppköpta till att börja med. Trollbind mig!

0 Delningar

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte att synas. Obligatoriska fält är märkta med *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En glad skånepåg bosatt i huvudstaden med ett särskilt intresse för språk. Talar bland annat japanska och tyska flytande (melass är också flytande). De första spelminnena är trånandes bakom storasyster framför Mega Man 2, Wrecking Crew och Super Mario Bros. Första gången som hållare av handkontrollen var det Zelda 2: Adventure of Link som spelades – än idag kvar i backloggen.

Glömt lösenord

Ange ditt användarnamn eller din e-postadress. Du kommer att få en länk för att återskapa ditt lösenord via e-post.