Keys of Fury: Typing Action är ett av många spel där du ska skriva varierande grader av nonsens på ditt tangentbord för att besegra fiender. Subgenren har instick som Mario Teaches Typing och Typing of the Dead, men är nuförtiden knappast något vi läser om i vanlig spelmedia (det senaste jag själv skrev om det var Nanotale 2019).
När spelformeln går ut på att främst skriva, och därmed tar upp majoriteten av tangentbordet till just det, är det sällan mycket annan gameplay involverad än just själva skrivandet. Det enda undantag jag själv har stött på till detta är spelet The Textorcist: The Story of Ray Bibbia. Av samma anledning är det också ett mycket svårt spel, medan Keys of Fury: Typing Action är betydligt lättsammare – i det innehåll vi har fått hittills.



Keys of Fury: Typing Action är ett retrostilat slagsmålsspel med fluffiga pixlar och rejäl tyngd bakom slagen. Både ljud och bild ger ett mycket trevligt första intryck, som fylls på med riktigt fyndiga ordvitsar och annan rolig dialog. Banorna består av ett mindre antal bataljer och mynnar ut i en större fajt mot slutet där det gäller att vara extra flink om fingrarna. Konceptet är klockrent, men har som sagt ovan inte så mycket innehåll i dagsläget. Berättelsen om Tai Ping (fniss) har i dagsläget tre banor, ena affär att bränna poäng i för uppgraderingar samt en liten drös minispel som komplement. Mer innehåll lovas dock till februari nästa år. Kan du inte vänta till dess, kan du alltid engagera dig i användarskapt innehåll. Här finns nämligen en nivåredigerare att leka med.
Bristen på innehåll i Keys of Fury: Typing Action får mig ändå att vilja åberopa det som ett Early Access-spel. Det är i varje fall inte komplett i någon mån. Det är å andra sidan inte heller dyrt; i skrivande stund är prislappen drygt 50 kronor (5 €). För den prislappen har jag hittat betydligt sämre spel.
Keys of Fury: Typing Adventure släpptes den 24 november på PC (via Steam). Denna recension är möjlig tack vare en recensionskod.