LEGO ♥ Pokemon = Sant

LEGO-koncernen och The Pokémon Company har i dag officiellt tillkännagivit ett samarbete. Det planeras pågå under flera år och kommer att iscensättas med start 2026. En retfull glimt postades på LEGO:s hemsida i samband med tillkännagivandet och visar en påtaglige LEGO-fierad Pikachu-svans.

När Mario, Zelda och till och med Animal Crossing redan fått sina egna LEGO-serier var det här ingen större överraskning. Frågan är snarare vilka set som kommer att släppas och hur de ska se ut. Blir det bara monster, eller kommer vi kanske så se hela Palettstaden komplett med klassiska LEGO-figurer och/eller kanske ett par unika pokémon i miniformat? Potentialen är enorm.

Själv hoppas jag alla kära sälpokémon realiseras. Jag tänker spara en fönsterplats till Spheal.

0 Delningar

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte att synas. Obligatoriska fält är märkta med *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

En glad skånepåg bosatt i huvudstaden med ett särskilt intresse för språk. Talar bland annat japanska och tyska flytande (melass är också flytande). De första spelminnena är trånandes bakom storasyster framför Mega Man 2, Wrecking Crew och Super Mario Bros. Första gången som hållare av handkontrollen var det Zelda 2: Adventure of Link som spelades – än idag kvar i backloggen.

Glömt lösenord

Ange ditt användarnamn eller din e-postadress. Du kommer att få en länk för att återskapa ditt lösenord via e-post.